svg ikona Zavolejte nám kdykoliv na 800 100 847

Praktické informace

Nevíte si rady v konkrétní situaci nebo si nejste jisti, s čím vším vám můžeme pomoci? Rádi vám bezplatně a nezávazně poradíme se vším, co budete potřebovat. Ať už se jedná o zařizování posledního rozloučení, komunikaci s úřady nebo důležité právní otázky.

Na této stránce jsme zodpověděli některé dotazy, se kterými se často setkáváme. Třeba zde i vy najdete odpověď na to, co právě hledáte. Pokud vám zde jakákoliv informace chybí, můžete nám napsat nebo zavolat, jsme tu pro vás kdykoliv. 

První kroky, pokud náš blízký zemřel doma

Na smrt se nelze připravit, a to ani v případě, že je očekávaná. Pokud váš blízký zemřel u vás doma, nejprve si dopřejte čas a prostor situaci zpracovat, nadechnout se. Sedněte si, napijte se, pokud potřebujete, zavolejte vašim nejbližším. V této těžké chvíli nemusíte nikoho volat hned, můžete se nejprve rozloučit. Nejprve zavolejte záchrannou službu, která potvrdí, že opravdu došlo k úmrtí a poté pohřební službu, která zajistí převezení. 

Lékař, koroner či policie vám mohou doporučit jednu z pohřebních služeb. Je ale pouze na vás, kterou pohřební službu zavoláte. Vaše rozhodnutí nemůže nikdo zpochybňovat, ani vás k něčemu zavazovat.

Rozhodli jste se obrátit na nás? Pak se s námi můžete domluvit na brzkém či naopak pozdějším příjezdu, abyste měli na rozloučení tolik času, kolik potřebujete. Než přijedeme, můžete zemřelého umýt a obléci, případně vyčkat na naši pomoc, nebo nám dodat oblečení později a my se o vše postaráme. Ještě v prostředí vašeho domova vám srozumitelně vysvětlíme další kroky.

První kroky, pokud náš blízký zemřel v nemocnici nebo v domově

Pokud váš blízký zemřel v nemocnici nebo v domově důchodců, popřípadě v léčebně dlouhodobě nemocných či v hospicu, o úmrtí vás pravděpodobně v nejbližší možnou chvíli informuje personál. Dále se vás zeptají, jestli máte již vybranou pohřební službu. Mohou také už mít smlouvu s konkrétní službou, kterou zavolají a která zemřelého převezme. Tím ovšem nejste zavázáni vybranou službu využít i nadále. 

Pokud tato situace nastane, můžete nás kontaktovat a my se s touto pohřební službou domluvíme na převzetí vašeho blízkého, abyste nemuseli nic řešit. Děje se to zcela běžně a vy si se změnou nemusíte dělat žádné starosti. Vše už poté vyřídíme za vás.

Čím začít při sjednávání pohřbu?

Kontaktovat pohřební službu je nutné do 96 hodin od úmrtí. Neznamená to, že spolu musíme ihned domlouvat pohřeb, jen budete vědět, že s našimi službami můžete počítat. Nemusíte nás vyhledat osobně, stačí telefonicky, nebo pomocí online kontaktního formuláře. Pokud si zvolíte osobní setkání, domluvíme ho v té kanceláři, která je pro vás dostupnější. 

Co se stane, pokud nestihnete uvedenou časovou lhůtu? V takovém případě musí nemocnice nebo pohřební služba dle zákona kontaktovat obec, aby zřídila sociální pohřeb. Ovšem když se včas dozvíme, že se o pohřeb zemřelého postaráte vy, domlouváme další postup pouze podle vašich potřeb a představ.

Co s sebou vzít ke sjednání pohřbu?

Ke sjednání pohřbu je nutné vzít následující dokumenty:

  • Svůj občanský průkaz
  • List o prohlídce zesnulého, který vydal lékař či koroner
  • Občanský průkaz a kartičku pojištěnce zesnulého, pokud je máte k dispozici

Můžete také přinést oblečení pro zesnulého (kromě bot), ale to lze dodat i později.

Co je potřeba vyřídit na úřadech?

Vše, co bude možné, zařídíme za vás, a to i v komunikaci s úřady. Pokud nám přinesete kartičku pojištěnce, vrátíme ji za vás na pojišťovnu. Doklady, které nám přinesete, zašleme doporučeně na matriční úřad, který poté do 30 dnů vystaví úmrtní list a zašle ho na vámi uvedenou adresu. S úmrtním listem pak lze zařídit vdovský či vdovecký důchod a vypovědět všechny případné služby, jako je pojištění, telefon, SIPO, nájemné a další smlouvy.

Zajistíme případné zastavení důchodu a zadáme úmrtní matrice, aby kontaktovala notáře. Ten vám později pošle výzvu k dědickému řízení. Pokud jste pobírali příspěvek na péči, je nutné zavolat poskytovateli příspěvku do 8 dnů od úmrtí. Všechny úkony vám samozřejmě vysvětlíme a dáme vám s sebou domů i přesný návod jak postupovat.

Jak rychle a v jakém počtu vám vytiskneme parte?

Při domlouvání pohřbu společně sestavíme parte tak, aby odpovídalo vaší představě. Na počkání vám pak vytiskneme počet, jaký budete potřebovat. Může to být klidně jen 1 výtisk, anebo několik set výtisků, záleží na vás. Parte vám můžeme zaslat také na e-mail ve formátu PDF, abyste ho mohli rozeslat elektronicky, případně nechat sami dotisknout. O dotisk parte se můžeme postarat i my, stačí nám zavolat nebo napsat e-mail a my vám příslušný počet pošleme na vámi uvedenou adresu nebo jej připravíme k vyzvednutí ve vámi zvolené kanceláři.

Rádi byste si nechali vyrobit parte, které je jedinečné a přesně vystihuje vaše představy? Nabízíme také možnost nechat parte navrhnout od designéra. Společně se domluvíme na detailech, abyste byli s výsledkem spokojeni.

Kdy vám přijde úmrtní list?

Matriční úřad má na zaslání 30 pracovních dnů od obdržení informací od pohřební služby. Všechny potřebné dokumenty za vás na matriku pošleme, co nejdříve to bude možné. Pro další jednání s úřady vám bude stačit originál úmrtního listu, ovšem na matrice vám po domluvě vydají i jeho kopii.

K čemu potřebujete úmrtní list? Doklad je nutný při zařizování vdovského, vdoveckého nebo sirotčího důchodu, k vypovězení všech sjednaných služeb, jako je pojištění, telefon, SIPO, nájemné a další smlouvy (energie, telefon atp.). Úmrtní list budete také předkládat notáři při dědickém řízení.

Kdy a jak vás kontaktuje notář?

Výzva od notáře, abyste se dostavili k prvnímu kolu notářského řízení, vám přijde poštou doporučeně. Vy tedy nemáte povinnost informaci dále předávat. Nezapomeňte si ale uschovat fakturu o vypravení pohřbu a doklad o jejím zaplacení, který vám předáme nebo si jej stáhnete z vašeho bankovnictví, pokud se rozhodnete platit na fakturu. Notář tuto částku zahrne do výpočtu dědictví.

Za jak dlouho od úmrtí výzva přijde? Může to být v řádu týdnů, jindy až měsíců. Notáře přiděluje soud a my bohužel nemůžeme rychlost soudu ovlivnit.

Kdy si můžete vyzvednout urnu?

Pro urnu s popelem si můžete přijít po 3 týdnech od kremace anebo kdykoli dříve vždy po předchozí společné domluvě, pokud si to budete přát. Můžete si ji převzít u nás v kanceláři v Říčanech či v Praze-Uhříněvsi, podle toho, jak se domluvíme. Pokud si to budete přát, urnu vám dovezeme domů v době, která vám bude vyhovovat. Po 3 dnech lze urnu vyzvednout i v kanceláři krematoria, stačí jen předložit potvrzení, které vám vystavíme.

Jak dlouho u nás můžete mít uloženou urnu? Bez poplatku vám urnu uložíme na některé z našich poboček až po dobu 1 roku, delší dobu bohužel nemůžeme, protože jsme omezeni zákonem. Tuto dobu vždy hlídáme a pokud by se doba blížila 1 roku, budeme vás kontaktovat a domluvíme se na předání.

Máte nárok na pracovní volno z důvodu pohřbu?

Pokud vám zemřel váš blízký, máte nárok pracovní volno, které se počítá podle typu vašeho vzájemného vztahu. Potvrzení pro zaměstnavatele vám vystavíme u nás v kanceláři, nebo vám jej zašleme emailem.

 

Nárok na 2 dny pracovního volna máte v případě úmrtí manžela či manželky, druha či družky nebo dítěte. 

Nárok na 1 den pracovního volna máte v případě úmrtí vašeho rodiče či sourozence (také rodiče nebo sourozence vašeho manžela nebo manželky), manžela či manželky vašeho dítěte nebo sourozence.

Nárok na volno na až 1 den k účasti na pohřbu máte také v případě úmrtí vašeho prarodiče, vnoučete, prarodiče nebo vnoučete vašeho manžela či manželky, nebo při úmrtí osoby, s níž jste žil či žila ve společné domácnosti.

Ve všech případech máte také nárok na volno i na dobu nutnou pro sjednání pohřbu (pokud pohřeb zařizujete), která může být až 1 den. 

Nárok na pracovní volno mají také zaměstnanci, kteří se účastní pohřbu kolegy, pokud se domluví se zaměstnavatelem.

Mám nárok na pohřebné a kde o něj mám zažádat?

Nárok na pohřebné mají nyní ti, kdo potřebují vypravit pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte. Výše příspěvku je v současnosti 5000 Kč a zažádat o něj můžete na Úřadu práce.

Kde si zařídit vdovský či sirotčí důchod?

Vdovský, vdovecký a sirotčí důchod se zařizuje na České správě sociálního zabezpečení v místě vašeho trvalého bydliště. Ke zřízení důchodu budete potřebovat úmrtní list, který vám přijde z matriky do 30 pracovních dnů, výměr důchodů a oddací list. Pokud se hůře pohybujete, můžete napsat vašim blízkým plnou moc (i neověřenou), aby vám se zařízením důchodu pomohli.

Na koho se obrátit v případě jakéhokoli sporu?

Zájmy pozůstalých při podezření z újmy ze strany státu nebo instituce (např. nemocnice nebo jiného zdravotnického či pečovatelského zařízení) hájí ombudsman, který je ochráncem veřejných práv. Pro mimosoudní řešení spotřebitelských sporů se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci.

Kde hledat více důvěryhodných informací o umírání?

Jako důvěryhodný zdroj doporučujeme stránky umírání.cz, které založil domácí hospic Cesta domů. Projekt je financovaný z grantů a darů.

Na stránkách si přečtete o zkušenostech zdravotníků, sociálních pracovníků či terapeutů. Své příběhy zde sdílí i dalších lidé, kteří se dostali do nelehké životní situace, kdy jsou vážně nemocní, pečují o umírajícího nebo jim zemřel někdo blízký. Při čtení můžete najít odpovědi či útěchu, kterou hledáte, ale můžete těmto lidem také vyjádřit svou podporu. Případně zde máte možnost sami sdílet svůj příběh, který může být pro někoho velmi cenný a nápomocný.

Jak svým blízkým říct, jaký si jednou budete přát pohřeb

Mluvit o pohřbu není u nás příliš obvyklé a mnoho z nás se bojí téma otevřít, abychom v našich blízkých nevzbuzovali nepříjemné pocity či obavy. Mluvit o pohřbu by však mohlo a mělo být přirozené. Těm, kdo po nás zůstanou, tak ušetříme nejistotu, jak bychom si svůj pohřeb představovali. 

Jak takovou komunikaci začít? V klidu si sedněte s někým, komu věříte, a proberte vše, co je pro vás důležité. Například kde by se měl pohřeb konat, kdo by měl být pozván, jakou hudbu si přejete a jestli chcete, aby někdo z blízkých pronesl smuteční řeč, třeba i přání, kdo by se měl postarat o vašeho domácího mazlíčka. Pro větší klid můžete vše sepsat a poslat někomu blízkému e-mailem. Budete mít jistotu, že vaše představy nezapadnou a vaši blízcí se budou mít v rozhodující chvíli o co opřít.

Pokud nemáte blízkého, s kým byste vše probrali, mohou vám pomoci např. stránky mojesmrt.cz, kde si můžete všechno vybrat, uložit a poslat někomu, komu věříte.

Je úplně v pořádku, když si chcete domluvit na možnostech předem. Vy i vaši nejbližší pak budete vědět, že o vás bude postaráno přesně tak, jak byste si přáli.

Je možné vybrat si předem pohřeb?

Ano, pokud to tak cítíte, můžete si svůj pohřeb domluvit a vybrat předem. Vy i vaši nejbližší budete mít jistotu, že o vás bude postaráno přesně tak, jak byste si přáli. Kdykoli se na nás obraťte, ať už telefonicky, online nebo osobně a společně probereme, jaké jsou možnosti, abyste byli připraveni, pokud je to pro vás takto vhodnější. 

Podle vašeho přání vybereme místo pohřbu, květinovou výzdobu, hudbu, řeknete si, kdo má na pohřbu pronést řeč, sestavíme parte a domluvíme všechny další potřebné věci.